Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Lipin: Ćwiczenia na lodzie 2019

Od poniedziałku 21 stycznia do środy 23 stycznia 2019 na terenie akwenu po byłej żwirowni w miejscowości Lipin w Gminie Radwanice przeprowadzono trzydniowe ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego w warunkach zimowych. 

 

Ćwiczenia odbywały się na trzech zmianach służbowych JRG Polkowice. Strażacy doskonalili techniki wykorzystania posiadanego sprzętu ratowniczego do niesienia pomocy osobom w przypadkach załamania się tafli lodu.

Po wcześniejszym omówieniu sprzętu wykorzystywanego w ratownictwie lodowym oraz technik stosowanych przy ratowaniu ludzkiego życia, strażacy przystąpili do ćwiczeń praktycznych. Wykorzystując sanie lodowe, drabinki nasadkowe, ratownicy w indywidualnym, pełnym zabezpieczeniu, oraz przy asekuracji kolegów z brzegu trenowali szybkie dotarcie do poszkodowanego, jak również podejmowanie „tonącego” z wody. Strażacy trenowali także techniki samoratowania na wypadek załamania się pod nimi lodu. Ćwiczenia zakończyły się omówieniem procedur z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem niebezpieczeństw związanych z długim przebywaniem w zimnej wodzie, podtopieniem i hipotermią.

Wchodzenie na lód nigdy nie jest w 100 % bezpieczne. Mówi się o minimalnej grubości lodu 10 cm. Pamiętać należy o jeszcze jednym warunku - długotrwałe utrzymywanie się ujemnych temperatur. Podczas odwilży nawet grubsza tafla może nie mieć odpowiedniej wytrzymałości. Bez względu na grubość lodu odradzamy chodzenie po nim bez znajomości akwenu oraz odpowiednich zabezpieczeń i asekuracji. 

W ćwiczeniach brali udział strażacy z JRG Polkowice, OSP Radwanice oraz OSP Buczyna, OSP Sieroszowice, OSP Łagoszów Wielki. 

O autorze

Krzysztof Halla Krzysztof Halla

Administrator - 112 Polkowice 2007 - 2026 ©

Kontakt - 783 016 291 WhatsApp

Prev Ćwiczenia "FOREST 2018"
Next Warsztaty w Zimnej Wodzie