Lipin: Ćwiczenia na lodzie 2019
Od poniedziałku 21 stycznia do środy 23 stycznia 2019 na terenie akwenu po byłej żwirowni w miejscowości Lipin w Gminie Radwanice przeprowadzono trzydniowe ćwiczenia z zakresu ratownictwa wodnego w warunkach zimowych.
Ćwiczenia odbywały się na trzech zmianach służbowych JRG Polkowice. Strażacy doskonalili techniki wykorzystania posiadanego sprzętu ratowniczego do niesienia pomocy osobom w przypadkach załamania się tafli lodu.
Po wcześniejszym omówieniu sprzętu wykorzystywanego w ratownictwie lodowym oraz technik stosowanych przy ratowaniu ludzkiego życia, strażacy przystąpili do ćwiczeń praktycznych. Wykorzystując sanie lodowe, drabinki nasadkowe, ratownicy w indywidualnym, pełnym zabezpieczeniu, oraz przy asekuracji kolegów z brzegu trenowali szybkie dotarcie do poszkodowanego, jak również podejmowanie „tonącego” z wody. Strażacy trenowali także techniki samoratowania na wypadek załamania się pod nimi lodu. Ćwiczenia zakończyły się omówieniem procedur z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, ze szczególnym uwzględnieniem niebezpieczeństw związanych z długim przebywaniem w zimnej wodzie, podtopieniem i hipotermią.
Wchodzenie na lód nigdy nie jest w 100 % bezpieczne. Mówi się o minimalnej grubości lodu 10 cm. Pamiętać należy o jeszcze jednym warunku - długotrwałe utrzymywanie się ujemnych temperatur. Podczas odwilży nawet grubsza tafla może nie mieć odpowiedniej wytrzymałości. Bez względu na grubość lodu odradzamy chodzenie po nim bez znajomości akwenu oraz odpowiednich zabezpieczeń i asekuracji.
W ćwiczeniach brali udział strażacy z JRG Polkowice, OSP Radwanice oraz OSP Buczyna, OSP Sieroszowice, OSP Łagoszów Wielki.
Galeria
https://112polkowice.com.pl/cwiczenia/item/352-lipin-cwiczenia-na-lodzie-2019#sigProIddecfb1cbfa

